Millest sa aru ei saa?

“Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab,” räägitakse linna peal. Kui enam kuidagi veganeid vakka ei saa, siis nimetagem nad terroristideks ja ehk NATO tuleb appi. Ega me asjata oma poisse Afganistaani saada.
Ma pean siinkohal täiesti ausalt vaatama ENEst järgi, et mis asi see terrorism on. Mulle seostub terrorism kõigepealt Osama bin Ladeniga (kindlasti hea sooritus ka Ühendriikide PR meeskonnalt), siis Bostoni maratoniga, siis küberkiusamisega, aga päris täpset definitsiooni ma ei oska peast öelda.
Nii… termiidid… terriin… territoriaalveed… ahah, terrorism,
– poliitilistest, usulistest või ideoloogilistest motiividest põhjustatud sihipärane vägivald (pommiplahvatus, atendaat, kaaperdamine jms) või sellega ähvardamine.”
Misasja…? “ideoloogilistest motiividest põhjustatatud sihipärane…” aa ei, huuh, ma juba ehmatasin hetkeks ära.
Mitte, et ma välistaks mõne maniaki poolt pommirünnaku Rakvere Lihakombinaadile, jättes endast maha suitsusignaalina taevasse laotuva “go vegan” slogani. Reaalsem kui Eesti suusataja medalile jõudmine. Aga see ei tähenda kuskilt otsast, et vegan kommuun peaks vastutama indiviidide meeleseisundi üle. See tõesti ei ole nagu terrorism, kus paha helistab peale plahvatust metroojaamas CNN’i ja teatab tummise Lähis-Ida aktsendiga: “yes, we blow train, fuck off.”
Samuti ei muuda kellegi soov loomade eest vahendeid valimata võidelda veganluse põhimõtteid. Ma ei usu et lihakombinaadi tööd toetav isik võtaks vastutuse nende inimeste eest, kes käivad vegankohvikute aknaid sisse loopimas või esinevad samades kohtades provokatiivselt toorest uruhiirt järades. Ja kui võtab, räägib ka see nii mõndagi.

Aga miks ma ikkagi kuulen aina enam võrdlust metrooõhkijate ja murunärijate vahel? Kes on need õnnetud inimesed, keda häirib loomade eest seismine nii väga, et sellele on lausa vastuliikumist vaja korraldada? Keegi ju ei keela neil minna Ratase õue peale meelt avaldama.
– Maha veganid!
– Veganism on sekt!
– Nõuame valitsuse sekkumist!
– Vegan tapab meie lapsed!
– Rohkem tapamaju!!!
Jumala eest, andke kuuma. Kuigi ma arvan, et mitmus antud kontekstis on minu poolt ilmne ülepingutus, sest austatud piketeerija seisaks Toompeal suure tõenäosusega ihüksi.

Julge 90% “maruviineritest” pole elu sees veganit näinudki, veel vähem tüütut veganit, kes kuuldavasti end uksepilust sisse surub ning ähvardab meili teel antraksi saata. Millest me räägime? Anna mulle üks hea põhjus, miks veganid ei või protesteerida tapamajade ja loomafarmide vastu. Kas tänaval flaiereid jagades, loomaveokeid saates või omni-seltskonnas kohupiimataskust loobudes. Miks see sind kotib, noor netikommentaator? Miks see sind häirib, lugupeetud pereisa Kilingi-Nõmmelt? Kuidas see sind riivab, kallis külamees?

Milleks võidelda asja vastu, mis kedagi ei kahjusta? Nagu tõepoolest mitte kedagi. Farmereid, sa ütled? Sa oled mures farmerite pärast? Tegelt?
Tead, äritegevus on karm. Ühel hetkel su bisness vajab muutust niikuinii. Tark talumees võtaks juba praegu oma seitse lehma ja rajaks tapamaja asemele kurgilavasid.
Eskimod…? Nüüd valutad sa juba südant eskimote pärast? Fuck eskimod, mees. Okei, ärme hakka veganiteks, sest eskimod. Mismoodi takistab eskimote elustiil sind olemast rohkem kaastundlik, tervislik ja tulevikku vaatav inimene?
Muuseas, neile, kes arvavad, et eskimod on kõige tervemad inimesed maailmas, sest nad söövad liha, kala ja vähe kuni mitte muhvigi vilju, siis ainult täna ja teie jaoks… https://www.drmcdougall.com/misc/2015nl/apr/eskimos.htm

Jah, ma tean. Sina tead ka. Me kõik teame. Ega me inimesed lollid ei ole. Kui miski pruugib meie mugavustsooni tikkuda või valusalt vastu igikestvaid tõekspidamisi kriibib, kui miski ähvardab olla tõde, mida me ei soostu endile tunnistama, siis ainus moodus tunda end turvaliselt on seda ignoreerida. Ignoreerimine on lihtne, kui sa ei kuule midagi ja ei näe midagi. Ja kui sa juba oled oma sulnis ignorantsis ja keegi astub ligi ning küsib, mis sind takistab praegu veganiks hakkamast, siis tuleb sellele vastata suure kisa ja kära, kihvade krigina ja näpu viibutamisega.

Liha süüa on mugav ja turvaline. Liha on midagi, mida sa oled 40 aastat jaaniõlle kõrvale hauganud. Midagi, mis meenutab põhjamaalasele Jeesuse sünnipäeva. Midagi, mis juba lapsest saati su saia kaunistab ja milleta sa tõesti ei kujuta oma elu ette. Ma saan sellest aru. Sulle ei meeldi, kui öeldakse, kuidas sa oma elu elama pead. Kellele meeldiks?

Samas…, kui vitamiinikauplejad su numbri kuskilt välja uurivad, tellid sa kiiremas korras aasta varud ära, sest külm ja pime ja keha peab vitamiine saama.
Kui Starmani poisid on liiga nägusad, et sealt aus jutt tuleks, siis sul on savi ja lased endale 30 kanalit juurde keerata.
Kui alkoholiaktsiis sunnib sind kalkulaatori järele haarama, siis on õiglustunne omal kohal ja alko-kett moodustab end Valga-Valkani praktiliselt ise.
Aga kui keegi ütleb, et loomade ekspluateerimine ja nende tarbetu tapmine tuleb lõpetada, saadad sa ta pikemalt mõtlemata potilaadale.

Me ei saa jääda igaveseks liha sööma. Kui inimene tõesti ei hooli teise liigi heaolust, kui su silm ka ei pilgu gaasikambrite ja purustusmasinate peale, kui sa täiesti tuima närviga suudad kana koos fööniga vanni visata (sa ei tea, millest ma räägin, sest sind ei huvita), siis teeb Maa ise korrektuurid. See on puhas teadus. Sa ju usud teadust ometi? Sa võib olla ei näe seda aega ise, sest sa oled vabatahltikult nõus leppima surmava südamehaigusega, aga su lapsed saavad tunnistama seda hetke, kui suur enamus maa elanikest on taimetoitlased. Kas seda või siis Marsile kolooniate rajamist. Sest sul oli pohui.

Neil Degrasse Tyson on öelnud ühe siia sobiva mõtte, mille ma nüüd meelevaldselt parafraseerin.
“Maa ja kõigi selle elanike päästmine ÜKSKÕIK millise globaalse katastroofi eest oleks lihtsam, kui transportida miljard inimest Marsile ja luua nendele sinna eluks vajalik keskkond.”

Ah jaa, Marsile kolides tuleb sul arvestada sellega, et seal on kõik taimetoitlased.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s