Linnud ja inimesed.

Miks sa peaksid sööma siga, aga mitte kana?

Paljud inimesed, kes hakkavad tasahilju lihatoidu pealt ära tulema, jätavad kõigepealt punase liha ja pöörduvad rohkem linnuliha-, peamiselt kanaliha poole. See on üsna tavaline praktika. Mina toimisin nii ja ma ei ole kindlasti ainuke. Muidugi ei olnud mul mingeid teadmisi sellest, kui julm looma- ja linnutööstus üldse on. Samuti arvasin, et tegu on ilmselgelt tervislikuma variandiga. Ma ei tea, kuskilt kuulsin.

Tänu laialt levinud arusaamale, et kana on jumala kingitus inimestele, kes tahavad juuniks vormi saada, kaelakuti teadmisega, et munad on mingit sorti imetoit ravimaks ülekaalulisust ning alustada oma päeva lihtsalt perfektselt ja päikeseliselt, on nende õnnetute lindude tootmine viimastel aastatel tõusnud. What up?

Tõsilugu on see, et inimlooma elupõliste surmavaenlaste, kolesterooli ja küllastunud rasvhapete, hulk kanatiibades ei ole tuntavalt madalam, kui see on Big Maci vahel. Lausa vastupidi. Friteeritud kananahk on kõige ohtlikum asi sinu südametervisele peale EKRE võimuliitu. Ja uskuge mind, palju on neid, kes võtavad restoranis kanatiivad, sest see on tervislikum kui burger. Isegi, kui sa oled üks neist vähestest, kes grillitud kana väldib ja aurutab seda, isegi siis on rasva hulk kanalihas laias laastus sama, mis sealihas. Seda peaasjalikult sellepärast, et tänapäeva kanad on kasvatatud rasvasteks. True story. Võib olla oli nõukogude aja kana märksa tervislikum. Mine tea.

Halenaljakus peitub iseäranis selles, et massiliselt propageeritud “tervislik kana” on pannud inimesi seda sööma nii palju rohkem, et kokkuvõttes on ebatervislike ainete hulk kehas endiselt kõrge, misiganes kujul seda siis ka töödeldakse.

Siin on käendamaks minu kredibiilsust kaks sinu lemmiknäitlejat sinu lemmikfilmist.

Woody Harrelson ja Liam Nensworth (pun intended)

Teine ja peamine põhjus on see, et linnutööstus on palju julmem kui loomatööstus. Julmem ja suurem. Sest puhta piltilusa loogika pealt on ju kana mõnevõrra väiksemate proportsioonidega kui lehm. Et 100 inimest ära toita, eeldades siinjuures muidugi, et sa ei ole Jeesus, läheb vaja kordades rohkem kanu, kui samade kriteeriumite korral lehmi või sigu. Esimese klassi mata õpikus on kindlasti küsimus juuresoleva pildiga, “Mitu kana mahub ühe lehma sisse?” Lapsed juba teavad sellele vastust. Niisiis, kui veganlusmõtteid mõlgutav täiskasvanu vähegi teistest liikidest hoolib, siis see on küsimus, millele peab ka tema vastuse leidma.

Mõned loomatööstuse asjapulgad vähemalt püüavad natukene, et surm tuleks härra lehmale kergemalt. Lasevad “kuuli” pähe enne kui kõri läbi lõikavad. Ei õnnestu, aga püüavad. Samal ajal, kui linnutööstuses valitseb julmus, mis on võrreldav kõige kohutavamate genotsiididega inimajaloos – Eestiski populaarne ja heaks kiidetud humaanne purustaja tibude jaoks, kanadel nokkade peast kõrvetamine, tuim pardikaelade kahe korra keeramine ning jõhker ülenuumamine broilerisektsioonis. Ja seda kõike ilma anestesioloogi sekkumiseta.
Vaata, see kord, kui sa lugesid õõvastavat lugu, kuidas patsiendile mingil põhjusel tuimesti ei mõjunud ja ta pidi terve operatsioonilaual veedetud aja teadvusel olema ning otsesõnu tundma, kuidas ta rinnakorv lahti lõigatakse ja sa mõtlesid, et annaks jumal, et see minuga kunagi ei juhtuks… – see on söödaks kasvatavate lindude argipäev.
Sa ilmselt kahtled, kas linnud üldse tunnevad midagi nokkades? Et äkki see on nagu küünte lõikamine?
Tead, jättes kõrvale tõiga, et sa ilmselt ise ka ei tahaks endal küüsi tinutuskolbiga trimmida, siis kesknärvisüsteemi ning närvilõpmete olemasolu nokas, eeldades siinjuures muidugi, et elementaarne teadus ei ole sinu jaoks ainuüksi ajupesu, garanteerib sulle, et nad tõepoolest tunnevad.
Niisiis kui sa oled pro life ja against cruelty ja sul on raske lihast koheselt loobuda, siis palun, kõigepealt loobu lindude söömisest. Sa ei taha seda energiat oma kehasse, mida need vaesed olevused läbi peavad elama.

***

Õnnelike kanade munad. Mis asi see veel on?
Ehk kaasus tagatoakanade munatarbe eetilisuse suhtes.


Esimene instants.

Küsime nii, kust tulevad need kanad, kelle mune müüakse õnnelike pähe?
Kui sa ostad kana, et teda õnnelikuks teha, siis sa ostad ta kanakasvatajalt, eksole? Siinkohal menetlus ka lõpeb kuna kasvataja on otseselt osaline kanade massimõrvas, sealhulgas ka kukkede. Teadupärast munevad kanad nii poisse kui tüdrukuid ja vastupidiselt Hiina rahvavabariigile pole poisid eriti oodatud. Seega, kui sa maksad kanakasvatajale nende kanade eest, siis toetad sa otseselt linnutööstust ja ongi kogu moos.

Teine instants.

Nüüd, kui sa haged, et sa päästad kana kindlast surmast (sh. varjupaigakanad) ja pakud talle rõõmsat elu kohalikus kanahäärberis ning tema muneb sulle mune väidetavalt konsensuaalsel viisil, siis ka seal on omajagu keerulisi libekohti, mis kuidagi ei ühti veganluse põhimõtetega.

a) Tööstuskanad on harjunud munema palju mune. Palju mune tähendab vähe kaltsiumit kanaema luudes, mis tähendab varast surma, mis tähendab, et täisväärtusliku elu tagamiseks tuleb sul mune kanadele tagasi sisse sööta.

b) Kui sa võtad kanadelt munad pesast ära, siis muneb ta uued asemele, mis on pesuehtne kana petmine, varastamine ja peaks olema kohtulikult karistatud.

c) Munemine on kuuldavasti ebamugav tegevus. Pole super kindel, ei ole ise suurem asi muneja.

d) Seni kuni kana ei ole oma nõusolekut andnud, on vähe tõenäoline, et ta sinu tegevuse heaks kiidab.

Kokkuvõttes “päästetud” kana munade müümine ei ole eetiline ja antud kanade sildistamine õnnelikeks ei ole pädev. Siinkohal peaks sekkuma tarbijakaitse ja uurima, kas ja kui õnnelikud need kanad päriselt on.


Kolmas instants ehk lootusetu õigustamise kohtumaja.

– Aga ma ei kõrveta neil nokkasid peast ära, et see on hea ju?
– Muidugi, jumal tänatud, et sa oma koduaias mingit Auschwitzi ei õienda, aga mis värk selle mõtteviisiga on, et okei, ma ei tee sulle liiga, aga sa annad mulle mune, eks?
Kas sa ütled oma koerale ka nii, et davai ma ei löö sind, aga too mulle siis tuhvlid ja õlle?

– Aga, kui kana kõnnib mööda teed ja lihtsalt muna kukub tagumikust välja ja tal on kaltsiumi üledoos ning ta ise ei taha sellega midagi tegemist teha ja su ainukesed valikud on, kas see muna ära visata või ära süüa…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s